wtorek, 26 lipca 2016

(Przezro)Czystość

Radosna polana, 80x120 (cm)

Obrazy, takie jak ten, powstają z myślą o wszystkich potrzebujących ukojenia. 
Lusia "ładuje akumulatory" i osiąga wewnętrzny spokój poprzez bliski kontakt z naturą. Bieganie, długi spacer, malowanie na zewnątrz, czy prace w ogrodzie; silne emocje najlepiej wycisza harmonia przyrody. Jej niewinność, przejrzystość i spokój. Długi spacer lasem oczyszcza organizm (pisząc to, miałam na myśli oddychanie, ale można dodać sobie aspekty duchowe i relaksację) i przywraca równowagę. Z pewnością każdy przynajmniej raz tego doświadczył. 
Warto zatrzymać to wrażenie, utrwalić je na obrazie, by później móc wracać. W chwilach wzburzenia czy melancholii. Mieć na ścianie cichy, kojący, leśny azyl.
Bladość i monochromatyczność gamy barwnej tego obrazu jest celowa - pozwala dostrzec zróżnicowanie faktur: miękkość mgły, delikatność traw, szorstkie, kruche gałęzie. Impresjonistyczną zabawę światłem i warstwami powietrza. Nie ma tu agresywnych kolorów i kontrastów, nic nie pobudza i nie rozprasza, podczas kontemplacji. 
Propozycja dla miłośników przyrody i klasycznego malarstwa. A także dla tych, którzy budują sobie w domu świątynię wyciszenia i relaksu.

Emilia Dadan 
Prześlij komentarz