wtorek, 12 lipca 2016

Kostiumy i scenografia

Fot. archiwum prywatne

Dita Von Teese powiedziała kiedyś, że jako mała dziewczynka, marzyła, by "nosić odświętną sukienkę na co dzień". To pragnienie stało się jej myślą przewodnią i inspiracją. Dziś, patrząc na jej kreacje, zazdroszczę nie tylko strojów, ale przede wszystkim samozaparcia
Często bowiem słyszymy, że skłonność do otaczania się pięknymi przedmiotami to dowód próżności i snobizmu, a przywiązanie do pięknych ubrań to domena różnych dziuń i utrzymanek.
Nie znam jednak ani pół kobiety, która nie lubi od czasu do czasu się wystroić. Ani takiej, której nie zachwycałaby misternie wykonana biżuteria. Mało jest też takich, które nie lubią dostawać kwiatów bez okazji... Może więc zamiast demonizować piękno, warto znaleźć dla niego właściwe miejsce? 
I w końcu przyznać, że otaczanie się tym, co estetyczne, barwne i przyjemne to żaden grzech. A wygląd naszego otoczenia ma niebotyczny wpływ na jakość życia. 
Warto przy tym wyjaśnić, że w mojej opinii piękne przedmioty muszą nie być kosztowne. Nie przemawia do mnie "elitarność marki", za którą muszę zapłacić. Przemawia - materiał, talent i praca włożona w wykonanie.
Codziennie na swojej drodze spotykamy jakieś cuda. Możemy je ignorować, gromadzić lub przez chwile podziwiać (w naturze, w sklepie, w galerii). Świeże kwiaty, szklane kulki, ładne ubrania (od projektanta albo z lumpeksu), sztukę (tę wielką i tę od młodych, nieznanych artystów)...
Łatwo sobie odpuścić. Zapomnieć, jak wiele tracimy, gdy nam się nie chce zadbać o oprawę. Kostiumy i scenografię dla swojego życia.  
To oczywiście wymaga wysiłku. Czasem nakładów finansowych, czasem poświęcenia, czasu, lub pracy. Bez wątpienia łatwiej wcisnąć się w byle jakie ciuchy i skupić na "ważniejszych sprawach". 
Tylko, czy to nie jest ważne? Czy chcemy przeżyć swoje jedno, wyjątkowe życie w ubraniach i wnętrzach bez wyrazu? 
Ja pragnę zamieszkać w domu, w którym na ścianach wiszą obrazy, które mnie zachwycają. Posadzić pod oknami malwy. I, jak Dita, nosić na co dzień odświętne sukienki.

Emilia Dadan


Fot. archiwum prywatne

Prześlij komentarz