środa, 9 grudnia 2015

Sztuka we wnętrzu


Dzieło sztuki może totalnie odmienić wnętrze. 
Może je także "zrobić" - zupełnie od nowa, stając się inspiracją i bazą dla kolejnych elementów aranżacji. 
Twoi przyjaciele właśnie się pobrali i urządzają swoje pierwsze mieszkanie? Podaruj im obraz, wokół którego zbudują swój dom i swoją historię. 
A jeśli szukasz prezentu dla siebie? Zastanów się, czy jesteś gotów na rewolucyjne zmiany w swojej przestrzeni. A może wolisz dyskretną dekorację, która podkreśli charakter wnętrza? Od tej decyzji zależy, jakiego obrazu powinieneś szukać.
Dzieła sztuki dawno wyszły z galerii i snobistycznych saloników. Stały się modną dekoracją mieszkań, nawet tych bardzo małych. Dostarczają właścicielom codziennej przyjemności obcowania z malarstwem.
Należy jednak pamiętać, że odpowiednia prezentacja - wkomponowanie i oświetlenie obrazu we wnętrzu - to nie lada wyzwanie. Zaleca się, by rozmiar dzieła był dobrany do wielkości pomieszczenia, a jego środek znajdował się na wysokości wzroku. Zbyt wiele obrazów na małej powierzchni będzie się ze sobą "kłócić", przeszkadzać może również nadmiar elementów dekoracyjnych (zasłonki, lampeczki, poduszeczki, plastikowe kotki), odciągających uwagę od głównego bohatera (czyli obrazu). Generalnie mówi się też, że dzieło sztuki powinno korespondować ze stylem pomieszczenia - abstrakcja sprawdzi się w pofabrycznych wnętrzach hipsterskiej knajpy, a nostalgiczny pejzaż, w otoczeniu antyków. To jednak tylko ogólna sugestia. Sztuka to bowiem ostatni temat, w jakim warto trzymać się ścisłych reguł. Eksperymentuj, łącz ze sobą ulubione elementy, ustawiaj obrazy w różnych miejscach domu i w różnych konfiguracjach i sprawdzaj, jak na Ciebie oddziałują. 
Nie wahaj się oprawić nowoczesnego obrazu w mosiężne ramy, lub sztuki dawnej w plastik. Nie bój się malarstwa w gabinecie, kuchni, czy pokoju dziecięcym. Albo w podłodze, pod szkłem. 
Obecność sztuki każde wnętrze czyni oryginalnym. A szukanie niecodziennych form prezentacji może być bardzo inspirujące i pozwolić Ci spojrzeć na swoje otoczenie z nowej perspektywy. Kiedy właściwy obraz znajdzie się już na właściwym miejscu - Twój dom stanie się równie wyjątkowy, jak Ty.


Emilia Dadan