wtorek, 27 października 2015

Inspiracje: Camilla Akrans


Kobiety i kwiaty, romans sztuki z modą, zmysłowość i delikatność w surrealistycznych kolorach - tak najkrócej można scharakteryzować główne motywy w twórczości Camilli Arkans. Szwedzka fotografka za pomocą umiejętnej gry barwą i światłem, tworzy oniryczny, fantasmagoryczny świat, w którym rozkwita nie tylko przyroda, lecz także kobieca seksualność. Jej zdjęcia pojawiają się w prestiżowych magazynach i w kampaniach reklamowych luksusowych marek. Sposób, w jaki przedstawia rzeczywistość jest daleki od ascetycznej dokumentacji. Każde ze zdjęć jest wykreowaną fantazją, teatralną migawką, w której na pierwszy plan wysuwają się kostiumy, rekwizyty i modelka-aktorka. Wraz z obrazem dostajemy rozbudowaną wizję, sięgającą daleko poza kadr; historię z alternatywnej rzeczywistości, w której piękne kobiety nie wstydzą się swojej siły i nie odcinają od pierwotnego związku z przyrodą. 
Kompozycje Camilli Akans cechują wibrujące, intensywnie kontrastujące barwy, a także śmiałe gesty upozowanych modelek, wyznaczające diagonalne linie podziału zdjęcia. Świat przedstawiony, do którego zaprasza nas fotografka, jest pełen kwiatów, dojrzałych owoców i wyrazistych (dobrze ubranych) kobiecych postaci. 
Najbardziej inspirujący w pracach Arkansas jest właśnie ten wizerunek dumnej, podmiotowej kobiecości. Poza tym, graficzne wykończenie i sposób zestawiania kolorów, które pobudzają wyobraźnię
Camilla Arkans jest autorką kampanii H&M i Guerlain, sesji zdjęciowych Anji Rubik i Rihanny, zdobywczynią tytułu Fotografa Roku wg magazynu Elle i introwertyczką, mieszkającą na przedmieściach Sztokholmu, narzekającą na chwile twórczej niemocy i niechętnie wypowiadającą się na tematy prywatne. 
Podobnie jak Mariola, Camilla jest wielbicielką kwiatów, która lubi pielęgnować ogród, zanurzać dłonie w wilgotnej ziemi i pracować nad kompozycjami roślin.  
Również pejzaże, na których tle fotografuje modelki, przypominają te, spod pędzla Lusi. 
Jestem więc przekonana, że obie panie, pomimo pracy w zupełnie różnych dziedzinach i środowiskach, reprezentują podobny sposób widzenia świata i zachwytu nad jego pięknem.


Emilia Dadan